Tapu Müdürlüklerinde Performans Telaşesi

Yapı Yol-Sen İstanbul Şube / 03.01.2012

TKGM yeni bir uygulama başlattı resmi internet sitesinden bağlı Müdürlüklerin performans kriterlerini açıklıyor.

Peki nedir bu performans kriterleri üç adet başlık mevcut tamamlanan işlem, devam eden işlem, işleme alınmamış başvuru. 

Sizce bu üç kriter bir müdürlüğün ya da bu müdürlükte çalışan bir personelin başarılı olup olmadığına mı işarettir ? 

Bizce değil. 

Tapu Müdürlüklerine gelen işlemlerin çeşitliliği ve bir işlemi yaparken ortaya çıkan sorunların çeşitliliği da göz önüne alındığında yukarda ifade edilen verilerin sizce ne kadar değerli ? 

Bu performans kriterlerine göre yaptıkları araştırmada acaba gelen işlemlerin çeşitliliğini, işlemi yaparken ortaya çıkan türlü sorunları( tapu kaydı ve vatandaştan kaynaklı), o müdürlüğe kaç başvuru geldiğini, müdürlükte kaç personelin işlem yaptığını göz önüne alıyorlar mı? 

YOK. 

Bir işlemi yaparken ve iş sürecinin sağlıklı olarak tamamlanması için bizim dikkat ettiğimiz hiçbir kriter onlar açısından bir değer atfetmiyor. 

Herhalde uzaktan yaptığımız iş TAKBİS sistemine vatandaşların T.C. kimlik numaralarını girip kimlik çekmek gibi gözüküyor. 

Doğrusu hiç şaşırmadık. 

Performans kriterleri açıklanır açıklanmaz Bölge Müdür ve/veya Müdür Yardımcıları Müdürleri Müdürler ise personellerini uyarıyor. 

Sonra başlasın telaşe.   

Ucu açık nerede biteceği belli olmayan bir yarış bu. Müdürlüklerin birbirleri ile yarıştığı malzemesi insan sağlığı olan bir yarış bu. 

Ama uzatmayalım. 

 Tamam Tamam anladık. 

 Biz hem kötü hem tembel çalışanlarız( Tabii bir de rüşvetçi ) orasını anladık. 

Peki siz çalışanlarınız açısından nasıl bir kurumsunuz acaba ? 

Mesela bizde sizin performansınızı açıklasak çalışanlar olarak. 

Verdiğiniz maaştan başlasak, vermediğiniz yemek ve yol paralarından, olmayan kreşlerden bahsetsek mesela, her sene katlanarak artan işlem yüküne karşı aldığınız personelden bahsetsek mesela. 

Olmayan iş eğitiminden mesela, gelen ve giden evraklardan, hani hiçbir kriterde yer almayan ya da mutemetlikten, taşınır mal kontrol yetkililiğine değin yaptığımız ek işlerden bahsetsek. 

Saymakla bitmez bizim performans kriterleri mesela bizde bunları bir internet sitesi kurup yayınlasak kamuoyuna acaba idarecilerde bizim kadar telaşlanır mı? 

Daire Başkanları: 

‘Çalışanlarımız zor şartlar altında ne çok iş beceriyormuş hemen çalışma koşullarının iyileştirilmesi için bir şeyler yapalım’ diye ararlar mı acaba birilerini ? 

Genel Müdürümüz: 

‘Sayın Bakanım, Müsteşarım çalışanlarım zor şartlar altında çok önemli ve dikkat gerektiren bir görevi yerine getiriyor koşullarının acilen iyileştirilmesi lazım ‘ der mi acaba ? 

Hiç zannetmiyoruz.