Ferman Padişahınsa Yollar Bizimdir

Yapı Yol-Sen İstanbul Şube / 11.01.2012

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR ÖZELLEŞTİRİLEMEZ.

FERMAN ‘PADİŞAH’ INSA

YOLLAR BİZİMDİR.

Bildiğiniz üzere T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM)’nün sorumluluğunda olup, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği; bağlantı yolları ile birlikte, ‘Edirne–İstanbul–Ankara Otoyolu’, ‘Pozantı–Tarsus–Mersin Otoyolu’, ‘Tarsus–Adana–Gaziantep Otoyolu’, ‘Toprakkale–İskenderun Otoyolu’, ‘Gaziantep–Şanlıurfa Otoyolu’, ‘İzmir–Çeşme Otoyolu’, ‘İzmir–Aydın Otoyolu’, ‘İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu’, ‘Boğaziçi Köprüsü’, ‘Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu’ ve bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklar (OTOYOL), tek paket halinde birlikte, fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıl süre ile ‘İşletme Haklarının Verilmesi’ yöntemi ile özelleştirilecektir.

Özelleştirme uygulaması ile ilgili son teklif tarihi 16/02/2012 olarak belirlenmiştir. Hükümetin bu özelleştirmeden beklediği tahmini gelir ise 6 milyar dolar civarında bir tutardır. Özelleştirilmesi gündemde olan köprü ve otoyollardan  sadece son 10 yılda 4,5 milyar gelir elde edildi.

 

Karayolları Genel Müdürlüğünün kendi  verilerinden elde edilen bilgilere göre 2001 yılından

2011 yılı ekim ayı sonuna kadar geçen sürede elde edilen gelir 4 milyar 492 milyon 366 bin lira oldu. Bu gelirlerin yaklaşık 2,5 milyar lirası otoyollardan sağlanırken, 2 milyar lirasını ise Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nden alınan geçiş ücretleri oluşturdu.Sağladığı zaman ve akaryakıt tasarrufu da eklenince köprü ve otoyolların getirileri çok daha büyük rakamlara ulaşıyor.

Köprü ve otoyollardan son 10 yılda geçen araç sayısı % 76 artış gösterirken gelir artışı ise% 250 civarında gerçekleşti.

Köprü ve otoyollardan elde edilen gelir sürekli ve düzenli bir biçimde artış gösterirken hükümetin köprü ve otoyolları hangi mantıkla satmaya çalıştığını anlamak imkanlı değil.

Gerçi biz sebebini tahmin edebiliyoruz. Bütün özelleştirmelerde olduğu gibi yine amaç kar eden işletmelerin yandaşlara peşkeş çekilmesi.

Yıllardır bize söyledikleri yalan devam ediyor. Özelleştirmelerden sonra çok kaliteli bir hizmeti çok ucuz bir fiyata satın alacağımız yalanı.

Özelleştirilen ama fiyatı ucuzlayan hiçbir ürün ya da hizmet hatırlıyor musunuz ?

Özelleştirilen ama çalışanlarına daha iyi iş koşulları yaratan bir işletme hiç duydunuz mu ?

İki sorunun da cevabının HAYIR olduğu düşünülürse hele ki hele her sene gelirleri katlanarak artan Köprü ve Otoyolların özelleştirmesine gelin hep birlikte karşı çıkalım.

Köprü ve Otoyol çalışanlarının onurlu direngen haklı tek sesi olan sendikamız ifade etmek ister ki hiçbir Karayolu çalışanı bu kurumun özelleştirilmesine taraftar değildir.

Bugüne kadar gerçekleştirilen özelleştirmeler sonucunda hem çalışanlar hem de hizmetten faydalananlar ciddi zararlar görmüşlerdir.

Sabah kalktığınızda fiyatının ne kadar olduğunu bilemediğiniz bir köprü düşünün, saatlerce araç sürdükten sonra uygulanan fiyatlandırma politikalarından kaynaklı (sizden bizden toplana vergilerle yapılan ) otoyollarını kullanamadığınız bir ülke düşünün.

Bunca çabaya rağmen hala ciddi can ve mal kayıpları yaşanan trafik sorunu hali hazırda önümüzde duruyor. Her yıl binlerce kişi önlenebilir sebeplerden kaynaklı olarak hayatını kaybediyor. 2010 yılında 4045 kişi trafik kazalarında hayatını kaybederken 211496 kişi yaralanmıştır.

Trafik sorunun çözümünün güvenilir, ulaşılabilir ve ucuz bir ulaşım ağı ile mümkün olacağını düşünüyoruz.

Halihazırda mevcut otoyolların geçiş ücretleri arttığında doğal olarak alternatif yollara yönelim artacaktır bu şekilde şu an için görece güvenli olan otoyollar yerine daha az güvenli yollarda trafik oluşacak buda doğal olarak yol güvenliğini azaltacaktır.

Hali hazırda otoyolların bakım ve onarımı da bu konuda uzman yılların tecrübesine sahip bir Kurumca ya da Kurumun kontrolü altında yürütülmektedir fakat özelleştirmenin ardından köprü ve otoyolların bakım ve onarımı noktasında da sağlıklı bir hizmet üretilemeyecek bu da doğal olarak yine can ve mal kayıplarına sebebiyet verecektir.

Otoyol ve köprülerin özelleştirmenin ardından ceplerine girecek paradan başka bir şey düşünmeyen, gözlerini kar hırsı bürümüş şirketlerce yönetileceği düşünülürse ne yazık ki trafik kazaları sonucunda daha çok mal ve can kaybı oluşacağını düşünüyoruz.

 Köprü ve Otoyolların özelleştirilmesi demek aynı zamanda mal transferinin de daha pahalı yapılması demek olacaktır ki bu da doğal olarak bütün ürün fiyatlarına yansıyacaktır.

Köprü ve otoyolların özelleştirilmesi demek aynı zamanda insan ulaşımının da daha pahalı hale gelmesi demektir.

Özelleştirmeler bu ülkeye ve çalışanlara sadece ama sadece zarar getirmektedir.

Hangi partiye oy verdiğiniz  ya da hangi siyasi yönelimin içinde olduğunuz bizim için önemli değil.

 

Köprü ve Otoyolların özelleştirilmesi en az çalışanlar kadar bu hizmeti alan sizlerin de zararına olacaktır.

 

Biz inanıyoruz ki Köprü ve Otoyolların özelleştirilmesini ancak ve ancak siz halkımızın da desteği ile durdurabiliriz.

 

 

 

 KÖPRÜ VE OTOYOLLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ NEDEN KARŞIYIZ ?

* DAHA GÜVENLİ BİR ULAŞIM İÇİN.

* İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN HAKLARI İÇİN.

* BİZİM VERGİLERİMİZLE İNŞA EDİLEN KÖPRÜ VE OTOYOLLARIN YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMEMESİ İÇİN.

* KÖPRÜ VE OTOYOLLARI KULLANAN HALKIMIZIN ÖZELLEŞTİRME SONRASINDA ÖDEYECEĞİ HER FAZLA KURUŞ İÇİN.

* KÖPRÜ VE OTOYOLLARDAN ELDE EDİLEN GELİRİN BİRKAÇ YANDAŞ PATRONA DEĞİL DE HALKIMIZ YARARINA KULLANILMASINI DOĞRU BULDUĞUMUZ İÇİN.

* DAHA UCUZ MAL VE İNSAN TRANSFERİ İÇİN.

 

 

TALEPLERİMİZ

ÇALIŞANLARA İNSANCA YAŞANCAK BİR ÜCRET VERİLSİN ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLSİN.

ÖZELLEŞTİRMELER DURDURULSUN.

KÖPRÜLER ÜCRETSİZ OLSUN.

GÜVENLİ UCUZ VE YAYGIN BİR ULAŞIM AĞI KURULSUN.

Ferman Padişahınsa Yollar Bizimdir Galeri

Yapı Yol-Sen İstanbul Şube / 11.01.2012