TÜMKA-İŞ - DİSK

Türkiye Tüm Kağıt Selüloz Sanayii İşçileri Sendikası

25.12.1971 Tarihinde Ömer ÖZCAN, Hüseyin YAZICI, Salim DEMİRTAŞ, Ahmet EMEKÇİ, Ahmet YAZICI, Melahat CANOÐLU ve Ergün YAVUZ’dan oluşan kurucular kurulu, genel merkezi İstanbul’da olmak üzere kısa adı TÜMKA İŞ olan ‘Marmara Bölgesi Tüm Kağıt ve Selüloz Sanayii İşçileri Sendikası’nı kurmuşlardır.

İlk genel kurulunu 24.12.1972 tarihinde yapan TÜMKA İŞ sendikası bu kongrede DİSK’e üye olma kararı almıştır.

Genel merkezi İzmir Menemen ilçesi Aliağa bucağında bulunan ve kısa adı SEKA İŞ olan ‘Selüloz ve Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası’ 28.10.1978 tarihinde yaptığı kongrede kendini feshederek TÜMKA İŞ sendikasına katılmıştır.

Kuruluşundan 12.09.1980 tarihine kadar çalışmalarını sürdüren TÜMKA İŞ sendikası aynı tarihte MGK’nın 7 nolu aldığı kararı ile faaliyetlerine son verdirilmiştir. TÜMKA İŞ sendikası kuruluşundan faaliyetlerinin durdurulduğu tarihe kadar 4 olağan ve 1 olağanüstü genel kurul yapmıştır.

Kuruluş Amacı Şöyle Belirlenmişti;

a-Üyelerin özgürlük, bağımsızlık, sosyal, ekonomik, siyasi hak ve menfaatlerini sağlamak ve savunmak için savaşmak.

b-Yoksulluk, işsizlik ve bilgisizliğin doğmasına, yayılmasına, kötüye kullanılmasına, üyelerin ve bütün işçilerin başkaları tarafından sömürülmelerine engel olmak,

c-Gerek kendi üyelerini ve gerekse bütün işçileri eğitmek, bilinçlendirmek ve onların genel kültürlerini arttırmak,

d-Üyeleri ve bütün işçiler arasında her çeşit birlik, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak.

980/88 esas ve 983/566 karar sayılı iddianame ile TÜMKA İŞ sendikasının bütün yöneticileri yargılanarak cezalandırılmışlardır.